czwartek, 19 kwietnia 2012

Sernik na zimno

Kwiecień jest tym miesiącem kiedy przybywa mi wiosen.Kiedy byłam mała, mama na przyjęcie urodzinowe zawsze przygotowywała sernik na zimno. Fajne wspomnienie :) Dziś mam dla Was przepis. Ilość warstw deseru oraz to jakie uzyskacie kolory zależy od Was. Jeżeli macie w domu małe pociechy powinny być zadowolone.

Składniki:
2 serki homogenizowane  waniliowe 200 g na 1 galaretkę
owoce (ja użyłam bananów i kiwi)
galaretki owocowe (różnych smaków)

Sposób przyrządzenia jest bardzo prosty. Rozrabiamy galaretkę w znacznie mniejszej ilości wody około 150 ml . Gdy galaretka przestygnie mieszamy z dwoma serkami. Wlewamy do formy i wstawiamy do lodówki, aż masa się zsiądzie. Następnie w ten sam sposób przygotowujemy kolejną warstwę. Na koniec rozrabiamy samą galaretkę rozrabiając ją w 350 ml wody. Po przestygnięciu wylewamy ostatnią warstwę, którą dekorujemy owocami.



niedziela, 15 kwietnia 2012

Pulpeciki w sosie grzybowym z pęczakiem

Dzisiejsza pogoda bynajmniej nie zachęcała do niedzielnych spacerów.  Na poprawę nastroju smaczny obiad. Dziś  proponuję Wam pęczak jęczmienny. Nie wiem jak wy ale ja bardzo lubię urozmaicać posiłki o wszelakiego rodzaju kasze. Zawierają dużo błonnika, ale bardzo ważne jest by nie odlewać wody, w której kasza została ugotowana ( dotyczy to również ryżu i innych rodzajów kasz np. gryczanej), bowiem wraz z wodą wylewamy składniki odżywcze w tym właśnie błonnik.


Składniki:
1/2 kg mięsa mielonego (ja użyłam z łopatki wieprzowej)
1 jajko
kilka pieczarek
pół cebulki
kilka suszonych grzybów
3 łyżki śmietany 18%
mąka (do zagęszczenia sosu- ja użyłam 2 łyżek pszennej)
natka pietruszki
sól, pieprz, szczypta ostrej papryki

Kaszę pęczak dodajemy do gotującej się osolonej wody z dodatkiem łyżeczki masła (zachowujemy proporcje 2:1 np. na dwie szklanki wody, jedna szklanka pęczaku). Gotujemy pod przykryciem na małym ogniu, aż kasza wchłonie całą wodę.

Suszone grzyby wpierw  trzeba namoczyć ( najlepiej jak mamy możliwość kilka godzin wcześniej). 

Do mięsa mielonego dodajemy jajko, pól łyżeczki soli, szczyptę pieprzu. Całość mieszamy. Formułujemy kuleczki z mięsa i obsmażamy na rozgrzanej patelni. Następnie dolewamy około 300 ml wody. Dusimy.

Na patelni podsmażamy pokrojone pieczarki z cebulką. Dorzucamy do duszących się pulpecików.  Kroimy namoczone grzybki. Wodę w której się namaczały wlewamy  do sosu. Grzybki również wrzucamy do sosu. Całość dusimy. Doprawiamy solą, pieprzem , papryką. Zabielamy śmietaną. A na koniec zagęszczamy dwiema łyżkami mąki wymieszanej z wodą i posypujemy posiekaną natką pietruszki.

sobota, 14 kwietnia 2012

Krem z selera

Po świątecznym obżarstwie, aż prosi się trochę lżejsza kuchnia. Z przyjemnością cały tydzień jadam zupy, które uwielbiam. Dziś przepis na zupę krem z selera. Swoją drogą seler jest niezwykle zdrowym warzywem choć często niedocenianym. 

Składniki:
1l wody
3 skrzydełka z kurczaka
1 seler
1 mała pietruszka (korzeń)
2 marchewki
3 ziemniaki
2 ząbki czosnku
3 plasterki wędzonego boczku
natka pietruszki
groszek ptysiowy (lub jak kto woli grzanki)
sól, pieprz, liść laurowy, gałka muszkatołowa, ziele angielskie

Do garnka wlewamy wodę i wrzucamy umyte skrzydełka z kurczaka. Gotujemy około 10 minut. Następnie obieramy warzywa (seler, pietruszkę, marchewki, ziemniaki) wrzucamy  do gotującego się kurczaka. Wrzucamy liść laurowy, dwa ziarnka ziela angielskiego i około 1 łyżkę soli. Gotujemy do czasu aż warzywa zmiękną. Następnie próbujemy zupę i ewentualnie dosalamy. Całość mielimy blenderem. Doprawiamy pieprzem i gałką muszkatołową,  dodajemy posiekane (lub wyciśnięte) dwa ząbki czosnku. Mieszamy i nalewamy do miseczek.
Boczek drobno kroimy i podsmażamy na patelni. Siekamy natkę pietruszki. Posypujemy zupę.




sobota, 7 kwietnia 2012

Wesołych Świąt :)




Życzę Wam Wesołych Świąt Wielkanocnych :)
Rodzinnych
Radosnych
Pogodnych
Ciepłych
Kolorowych
Smacznych

Jeżeli na co dzień żyjecie w ciągłym pośpiechu to najlepszy czas by zwolnić, spotkać się z bliskimi wam ludźmi.

Święta jak co roku spędzam w rodzinnym domu, gdzie króluje kuchnia mojej Mamy :) Mam nadzieję, że zdradzi mi trochę swoich sekretów i będę mogła napisać o tych wszystkich pysznościach. W domu pachnie pasztetem, pieczonym mięsem, drożdżową babką z rodzynkami będzie smakowicie :)

niedziela, 1 kwietnia 2012

Pasta :) Tagliatelle śmietanowe z szynką szwarcwaldzką i suszonymi pomidorami

Piękną mamy zimę tej wiosny. Momentami płatki śniegu padają, tak duże że nawet zimą takich nie było -  kolejny weekend pod znakiem zatkanego nosa i bólu gardła, wirusy nie odpuszczają i bardzo mnie polubiły, stwierdziły wręcz, że co tam, z przyjemnością umilą mi kolejny weekend. A pogoda ... no cóż im się podoba,tu powieje, tam popada.

O niedzieli nie możemy powiedzieć, że upływa sielankowo. Trzeba nadrobić w weekend cały tydzień, więc porządków ciąg dalszy, jeszcze nam się zachciało przemeblowania. Aby wynagrodzić mojemu Lubemu trud przesuwania mebli, specjalnie na jego życzenie obiadek mało dietetyczny.




Składniki:
makaron Tagliatelle
kilka suszonych pomidorów
garść listków świeżej bazylii 
plasterki szynki szwarcwaldzkiej
parmezan
śmietana (ja użyłam 500 ml śmietany Piątnickiej 12%)
sól 
pieprz
gałka muszkatołową


Gotujemy makaron. A w międzyczasie wylewamy śmietanę na głęboką patelnie i chwilę podgrzewamy. Dorzucamy na patelnię pokrojone suszone pomidory i szynkę. Doprawiamy do smaku (sól, pieprz, gałka muszkatołowa (najlepiej świeżo zmielona). Wrzucamy ugotowany makaron, posiekaną bazylię. Całość mieszamy. Danie podajemy posypane parmezanem.
Polecam również wypróbować danie zastępując bazylię rukolą.

Danie jakże banalne, mina Lubego bezcenna :)
Smacznego  :) !



Pieczone zrazy zawijane w boczku

Wiem, dawno mnie tu nie było. Jednak czasem bywa tak, że nie wszystko się układa tak jak by się chciało, a życie rozpędza się niekoniecznie w kierunku, w którym by się tego oczekiwało.
Weekend pod znakiem świątecznych porządków. Sobotni obiad wyszedł na kolację :)

Składniki
1/2 kg drobiowego mięsa mielonego
1 jajko
sól
pieprz
kumin
tymianek
kilka cienkich plasterków wędzonego boczku

Wkładamy mięso mielone do miski, wbijamy jajko, dorzucamy przyprawy. Całość mieszamy. Formujemy z mięsa pałeczki i owijamy plasterkami boczku. Spryskujemy dno żaroodpornego naczynia olejem i układamy w nim zrazy. Wstawiamy do piekarnika na około 30 min w temperaturze 180 stopni.